Зразковий статут колгоспу

в СРСР нормативний акт, що регламентує основні питання діяльності колгоспів: їх цілі та завдання, порядок користування землею, правовий режим колгоспного майна, права і обов'язки колгоспників, розподіл доходів, питання планування та організації виробничої діяльності, оплата праці , Соціальне забезпечення колгоспників і т. Д. Прийнято 3-м Всесоюзним з'їздом колгоспників і затверджений постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР 28 листопада 1969 (СП СРСР, 1969, № 26, ст. 150). Складається з 12 розділів (61 пункт). П. у. к. відбив соціально-економічні перетворення, що відбулися в сов. селі після прийняття раніше діючого Зразкового статуту с. -х. артілі (1935), заповнив прогалини, що існували в правовому регулюванні ряду колгоспних відносин, детально визначив правове становище колгоспу, привів кілька інститутів колгоспного права (наприклад, питання членства в колгоспі, колгоспної власності, правового регулювання виробничо-господарської та фінансової діяльності, організації та оплати праці, управління справами колгоспу і т. д.) у відповідність до вимог сучасного етапу розвитку колгоспного ладу. Так, Статут надав колгоспам широку можливість на добровільних засадах брати участь в діяльності міжколгоспних і державних колгоспних підприємств і організацій, вступати в об'єднання і союзи; закріпив принципи гарантованої оплати праці (Див.Гарантована оплата праці) колгоспників, встановивши поряд з основною додаткову оплату і ін. Види матеріального стимулювання. Крім того, Статут ввів такі нові інститути, як соціальне страхування колгоспників, матеріальна відповідальність членів колгоспу і ін. В П. у. к. виражені основні напрямки подальшого розвитку колгоспного ладу: зміцнення і розвиток колгоспної власності, а на її основі - господарської самостійності колгоспів; розширення соціальних прав членів колгоспу і закріплення юридичних гарантій цих прав; розвиток колгоспної демократії. На основі П. у. к. колгоспи розробляють і приймають свої статути, конкретизуючи положення Статуту з урахуванням специфіки того чи іншого колгоспу. Див. Також Колгоспне право .

Обертин

Обертин

Селище міського типу в Тлумацькому районі Івано-Франківської області УРСР, в 14 км від ж. -д. станції Годи-Турка (на лінії Івано-Франківськ - Чернівці). Завод будматеріалів, підприємства харчової промисловості. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Оптична накачування

Оптична накачування

Збудження мікрочастинок (атомів, молекул та ін.), Що складають речовина, з більш низького рівня енергії на більш високий рівень під дією світла. Див. Квантова електроніка, Квантові стандарти частоти, Квантовий магнітометр, Лазер. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Мемнон

Мемнон

У давньогрецькій міфології цар ефіопів, син богині ранкової зорі Еос, учасник Троянської війни (Див. Троянська війна). М . загинув в єдиноборстві з Ахіллом і був похований в Ефіопії (яку стародавні греки іноді локалізували в східній Африці). Зображенням М. вважали, зокрема, одну з двох колосальних фігур, споруджених при фараоні Аменхотепе iII в Фівах (Єгипет).
Орландо Вітторіо Емануеле

Орландо Вітторіо Емануеле

Орландо (Orlando) Вітторіо Емануеле (19. 5. 1860, Палермо, - 1. 12. 1952 Рим), італійський державний діяч, один з лідерів італійського лібералізму. Засновник італійської школи публічного права. У жовтні 1917 - червні 1919 глава уряду. Очолював італійську делегацію на Паризькій мирній конференції 1919-20.
Нормальне перетин

Нормальне перетин

Поверхні S в даній її точці М - лінія перетину S з площиною, проведеною через нормаль в точці М . За допомогою Н. с. вивчається викривлення поверхні S в різних (дотичних) напрямах, що виходять з точки М . Серед цих напрямків є два (взаємно перпендикулярних) т. Н. головні напрями, для яких нормальна кривизна (т.
Мунку-Сардик

Мунку-Сардик

Гірський масив в Східному Саяне. Складається з 6 вершин (найвища - Мунку-Сардик, 3491 м ). Складний гранітами. У річкових долинах до висоти 2000 м зустрічаються ліси, вище на схилах - альпійські луки, гірські тундри і кам'янисті розсипи. На М. -С. - кілька невеликих льодовиків (загальна площа заледеніння 1, 3 км 2 ).
Орієнтації датчик

Орієнтації датчик

Позиційний датчик, прилад, що визначає кутові відхилення осей космічного літального апарату від заданих напрямів. Розрізняються за принципом отримання і перетворення інформації та ін ознаками. При роботі О. д. Можуть використовувати будь-які небесні тіла (Сонце, планети) або створювані ними силові поля.
Першин Олександр Якович

Першин Олександр Якович

Першин Олександр Якович (1874, Уфімська губернія, - 19. 1. 1919 року, Ташкент), учасник революційного руху в Росії, один з керівників боротьби за Радянську владу в Туркестані. Член Комуністичної партії з 1903. Народився в селянській родині. Робочий-слюсар. У революційному русі з 1894. Партизанську роботу вів в Уфі, Казалінськ і ін.